Život

Víte, jak správně recyklovat?

Víte, jak správně recyklovat?

Před pár lety na recyklaci všichni nadávali. Nikomu se nechtěl třídit odpad a chodit s pet lahvemi dvě stě metrů na kraj ulice. V současné době patří třídění odpadu k dobrému vychování více jak 72% Čechů. Pravdou je, že úměrně vzrostl počet popelnic na tříděný odpad, ale i tak je to úctyhodné číslo. Češi šli do sebe a začali se starat o životní prostředí.

Jak je nejsnadnější odpad třídit? Dobré je začít ho třídit již v místě vzniku, tedy ve vaší domácnosti.   Těžko se vám pak bude chtít prohrabávat jedním společným pytlem s odpadkama a třídit papír od plastu. Proto je snazší obal třídit ihned po jeho spotřebě, tedy ve chvíli, kdy se jej chceme zbavit. Pokud nemáte ke třídění odpadu vztah a obtěžuje vás to, zkuste to nejdřív s plasty. Pet lahve vyhazujte do jiného pytle a pak vyhoďte zvlášť do speciální popelnice, postupně můžete přidat i pytel na papír. Ze zkušeností vyplývá, že průměrná česká domácnost vyprodukuju právě nejvíce plastu a papíru.

Pojďme se podívat na pár mýtů, které se šíří o třídění odpadu. Jedním z nejčastějších je, že se to všechno stejně sype na jednu hromadu, nemá teda vůbec cenu něco třídit. To však není pravda. Například sklo odváží úplně jiná auta a jednotlivé materiály se již nikdy nepomíchají dohromady. Stává se však, že někdo, kdo má problém najít normální popelnici, znehodnotí tříděný odpad natolik, že se s ním již nedá nakládat jako s tříděným. Důležité je, že tato rebelie není na denním pořádku a objevuje se jen zřídka.

Dalším mýtem je, že kontejnery na tříděný odpad jsou jen málokde. Zkuste se jedno ráno projít a prozkoumat své okolí. Určitě zjistíte, že popelnice na sklo nejsou tak daleko, jak jste si mysleli. Průměrná vzdálenost ke kontejnerům na tříděný odpad se každoročně zkracuje. V současné době to je vzdálenost 97 metrů.

Myslíte si, že?

Spousta lidí si myslí, že třídění odpadu je jen nějaký módní výstřelek, který zase rychle pomine. Abychom vás uvedli do problému, třídění určitě není módní výstřelek, je to spíš společenská odpovědnost a odpad by měl třídit opravdu každý. Nikdo není na třídění odpadu starý. Musíme myslet především na naše děti, protože právě ty to v budoucnu nejvíce pocítí.

Myslíte si, že odpad třídí jen málokdo? To není pravda odpad třídí skoro tři čtvrtě republiky. Myslíte si, že třídění zabere doma spoustu místa? Záleží jen na vás, jak si to zorganizujete. Všechno jde, když se chce.

5 věcí, které určitě děláte při recyklaci špatně

Taky se někdy při vyhazování obalu zastavíte a přemýšlíte, kam to vlastně patří? Určitě nejste jediní. Ukažme si pět věcí, které si lidé nejčastěji pletou. V první řadě se jedná o obaly od vajec. Ano, je to papír, ale už tolikrát recyklovaný, že toto je jeho poslední využitý, vyhazujte ho tedy do směsného odpadu. Další jsou kapesníky. Čisté asi do koše nevyhazujete, že? Tak do papíru nevyhazujte ani ty špinavé (z hygienických důvodů). Kam vyhodit polystyren? Je to velice překvapivé, ale všechny termoobaly, do kterých vám číšník v restauraci zabalí jídlo, nebo nejrůznější výplně krabic, patří do plastu. Tento polystyren je plast.