Rady

Rady, jak zatočit s chrápáním

Rady, jak zatočit s chrápáním

Chrápete tak, že vedle vás nemůže nikdo spát? Vaše partnerka je bezradná, pořizuje si špunty do uší a kole vás každý večer do ledvin? Pak máte velký problém a je načase jej začít aktivně řešit. Chrápání vzniká chvěním měkkého patra a toto chvění vám dokáže pořádně znepříjemnit život. Nemusíte podstupovat jen chirurgický zákrok, abyste se chrápání zbavili, pomůže vám třeba i změna spánkové polohy nebo zvlhčovač vzduchu.

Je jasné, že chrápání dokáže ovlivnit partnerský vztah, ale může být i známkou nějakého zdravotního problému. Pokud ale bydlíte sám a nemá vám kdo říci, že chrápete, pozorně sledujte, v jaké kondici se probudíte. Pokud budete velice unaveni, viníkem může být právě chrápání.

Jestliže člověk trpí spánkovou apnoe, dochází u něj ve spánku k desetivteřinovým až minutovým zástavám dechu, což vede k poklesu hladiny kyslíku  v krvi a nedostatečnému okysličení orgánů.  Pokud nedochází v těle k okysličení, mozek pak vysílá signály k uvolnění dýchacích svalů. Kvůli této činnosti se člověk dostane do polospánku až desetkrát za hodinu. Stav, který prožívají lidé druhý den po probuzení je dost srovnatelný se stavem po propité noci, ale přitom byla bez alkoholu.

Chrápání vzniká tak, že vzduch v dýchacích cestách naráží na překážku, kterou rozechvěje. Věděli jste, že je chrápání ze 70 procent dědičné? Chrápání se nedá natrvalo a s jistotou zbavit.

Poloha spánku

Pravděpodobnost, že bude člověk chrápat se zvyšuje například v poloze na zádech. Změna této polohy může zajistit, že váš partner zmírní svoje chrápání a nebo mu změnou polohy zabrání úplně. Vyzkoušejte také vyvýšení polohy hlavy, postačit by mělo 10 až 15 cm. Vysoký polštář může zajistit průchod vzduchu v dutinách.

Jak je to s pitím?

Od malička nám říkají, že je pitný režim důležitý, a že dehydratace může vést k různým zdravotním problémům. Dehydratace může pravděpodobně způsobovat i hlasité chrápání, protože když nejsme hydratovaní, zalepí se nám naše ústa a nos. Pozorujte svoji moč, pokud jste dobře hydratovaní, vaše moč bude světle žlutá až bezbarvá.

Opačné to je s alkoholem. Ten by se před spaním pít rozhodně neměl, pokud chrápete. Alkohol uvolňuje svaly horních cest dýchacích a ztěžuje dýchání. Omezte konzumaci alkoholu, zlepší se i chrápání.

Prach

I takový prach má na chrápání vliv. Všechny možné alergeny, které se vyskytují v ložnici, jako je pyl, prach a chlupy, mohou nepředstavitelně dráždit dýchací cesty a přispívat tak k chrápání. Alergeny mohou způsobit zánět nosní sliznice a tím pádem zúžit průchod dýchacích cest.  Zkuste zajít za alergologem a možná zjistíte, že léky proti alergii odstraní i vaše chrápání.

Zhubněte

Věděli jste, že náhlý a velký přírůstek váhy vede ke zúžení dýchacích cest, což bývá často příčina chrápání? Studie naznačují, že nejvíce chrápou muži, kteří trpí nadváhou. Takže už začněte přemýšlet, jak zhubnout. A navíc! Zabijete tím dvě mouchy jednou ranou. Vaše žena bude šťastná, že jste zhubli a zároveň i přestali chrápat. Pokud vaše zhubnutí chrápání na sto procent neodstraní, zcela jistě se sníží jeho hlasitost a frekvence. A kdy poznáte rozdíl? Nebude stačit zhubnout dvě kila, ale první rozdíl poznáte tehdy, pokud zhubnete alespoň deset procent tělesné váhy.

Kokosový olej - nepostradatelný pomocník v naší domácnosti

Kokosový olej – nepostradatelný pomocník v naší domácnosti

Každý z nás má doma v kuchyni slunečnicový nebo olivový olej, ale používáte také olej kokosový? Jestli ne, tak tento článek je určený právě pro vás. Kokosový olej se stal v posledních letech velkým hitem, a to hlavně mezi mladými lidmi. Popularitu si získal především svou všestranností a pozitivními účinky pro lidské tělo. Své uplatnění najde v kuchyni, ale poslouží nám i jako kosmetický přípravek.

Je jasné, že si za kokosový olej něco málo připlatíte, ale určitě to stojí za to. Pokud nevíte, kde ho koupit, nejčastěji se prodává ve zdravé výživě nebo drogerii.

Jak využít kokosový olej v kuchyni?

Nejprve si pojďme říct, jaké vitamíny kokosový olej obsahuje. Pokud je lisovaný za studena, je bohatý na vitamin A, C a E. V kuchyni jej můžete využít například při smažení. Oproti ostatním olejům má tu výhodu, že se nepřepaluje a neprská, navíc je jídlo připravené na kokosovém oleji zdravější. Věděli jste dokonce, že pravidelná konzumace snižuje riziko vziku rakoviny? Jestliže máte problémy se štítnou žlázou, i na to má olej velice pozitivní vliv.

Jednou z nejdůležitějších látek, které olej obsahuje je kyselina laurová, která zabraňuje množení bakterií, virů a plísní ve vašem organismu.

Zázrak pro váš chrup

Kartáček a pastu používá samozřejmě každý, ale napadlo vás si začít čistit chrup kokosovým olejem? Jestli ne, začněte o tom určitě uvažovat. Takové převalování oleje v ústech je tradiční ajurvédská metoda bělení zubů a zároveň posilování zdraví dutiny ústní. Dokazují to i nejrůznější vědecké studie. Stačí si začít každý den čistit zuby kokosovým olejem několik minut a zmírníte tak jejich citlivost.

Nechcete utrácet za nejrůznější bělící pasty? Používejte několik týdnů kokosový olej a uvidíte, že važe zuby budou mnohem bělejší a lesklejší. Olej odbourá i nepříjemný zápach z úst, zbavíte se nepříjemných bakterií a látek způsobujících zubní kaz.

Krásná pleť

Žena je schopná za nejrůznější krémy a masky utratit majland, přitom stačí sáhnout po kokosovém oleji. Je vhodný pro podrážděnou a citlivou pokožku, dobře se do ní vstřebává, aniž by za sebou zanechával mastné fleky. Dobrý je také na popraskanou kůži, vyrážku nebo ekzém. Je to až neuvěřitelné, ale díky vysokému obsahu antioxidantů značně zpomaluje proces stárnutí pleti.

Pokud má žena roztřepené konečky, často šáhne po klasickém olivovém oleji, ale můžete jej nahradit i olejem kokosovým. Dobré je si jednou za čas připravit zábal, který vlasům dodá přirozený lesk a vyživí pokožku hlavy. Došel vám doma kondicionér? Není to žádný problém, pokud máte zrovna po ruce kokosový olej, ten napomáhá snadnějšímu rozčesávání.

Kokosový olej vs. nadváha

V posledních letech se kokosový olej hojně používá jako doplněk stravy při redukci tělesné váhy. Zní to až neuvěřitelně, ale kokosový olej opravdu pomáhá. Pokud chcete zhubnout, musíte omezit tuk. Problém je, že naše tělo tuk potřebuje, a proto je dobré jej nahradit právě kokosovým olejem. Pár lžiček oleje totiž může potlačit hlad hned na několik hodin. Výhodou je, že má znatelně menší energetickou hodnotu, než ostatní oleje a tuky. Dále nezatěžuje štítnou žlázu, jejíž hormony jsou pro dobře fungující metabolismus zcela zásadní.