Kokosový olej - nepostradatelný pomocník v naší domácnosti

Kokosový olej – nepostradatelný pomocník v naší domácnosti

Každý z nás má doma v kuchyni slunečnicový nebo olivový olej, ale používáte také olej kokosový? Jestli ne, tak tento článek je určený právě pro vás. Kokosový olej se stal v posledních letech velkým hitem, a to hlavně mezi mladými lidmi. Popularitu si získal především svou všestranností a pozitivními účinky pro lidské tělo. Své uplatnění najde v kuchyni, ale poslouží nám i jako kosmetický přípravek.

Je jasné, že si za kokosový olej něco málo připlatíte, ale určitě to stojí za to. Pokud nevíte, kde ho koupit, nejčastěji se prodává ve zdravé výživě nebo drogerii.

Jak využít kokosový olej v kuchyni?

Nejprve si pojďme říct, jaké vitamíny kokosový olej obsahuje. Pokud je lisovaný za studena, je bohatý na vitamin A, C a E. V kuchyni jej můžete využít například při smažení. Oproti ostatním olejům má tu výhodu, že se nepřepaluje a neprská, navíc je jídlo připravené na kokosovém oleji zdravější. Věděli jste dokonce, že pravidelná konzumace snižuje riziko vziku rakoviny? Jestliže máte problémy se štítnou žlázou, i na to má olej velice pozitivní vliv.

Jednou z nejdůležitějších látek, které olej obsahuje je kyselina laurová, která zabraňuje množení bakterií, virů a plísní ve vašem organismu.

Zázrak pro váš chrup

Kartáček a pastu používá samozřejmě každý, ale napadlo vás si začít čistit chrup kokosovým olejem? Jestli ne, začněte o tom určitě uvažovat. Takové převalování oleje v ústech je tradiční ajurvédská metoda bělení zubů a zároveň posilování zdraví dutiny ústní. Dokazují to i nejrůznější vědecké studie. Stačí si začít každý den čistit zuby kokosovým olejem několik minut a zmírníte tak jejich citlivost.

Nechcete utrácet za nejrůznější bělící pasty? Používejte několik týdnů kokosový olej a uvidíte, že važe zuby budou mnohem bělejší a lesklejší. Olej odbourá i nepříjemný zápach z úst, zbavíte se nepříjemných bakterií a látek způsobujících zubní kaz.

Krásná pleť

Žena je schopná za nejrůznější krémy a masky utratit majland, přitom stačí sáhnout po kokosovém oleji. Je vhodný pro podrážděnou a citlivou pokožku, dobře se do ní vstřebává, aniž by za sebou zanechával mastné fleky. Dobrý je také na popraskanou kůži, vyrážku nebo ekzém. Je to až neuvěřitelné, ale díky vysokému obsahu antioxidantů značně zpomaluje proces stárnutí pleti.

Pokud má žena roztřepené konečky, často šáhne po klasickém olivovém oleji, ale můžete jej nahradit i olejem kokosovým. Dobré je si jednou za čas připravit zábal, který vlasům dodá přirozený lesk a vyživí pokožku hlavy. Došel vám doma kondicionér? Není to žádný problém, pokud máte zrovna po ruce kokosový olej, ten napomáhá snadnějšímu rozčesávání.

Kokosový olej vs. nadváha

V posledních letech se kokosový olej hojně používá jako doplněk stravy při redukci tělesné váhy. Zní to až neuvěřitelně, ale kokosový olej opravdu pomáhá. Pokud chcete zhubnout, musíte omezit tuk. Problém je, že naše tělo tuk potřebuje, a proto je dobré jej nahradit právě kokosovým olejem. Pár lžiček oleje totiž může potlačit hlad hned na několik hodin. Výhodou je, že má znatelně menší energetickou hodnotu, než ostatní oleje a tuky. Dále nezatěžuje štítnou žlázu, jejíž hormony jsou pro dobře fungující metabolismus zcela zásadní.