Jak si chytře a rychle sbalit na cesty?

Jak si chytře a rychle sbalit na cesty?

Je to celkem paradox, na dovolenou a chvíle volna strávené s přáteli a rodinou se těšíme skoro celý pracovní rok, ale když přijde na ono balení zavazadel, jsou to častokrát muka. Taky je pro vás balení tak trochu noční můra? Pokud ano, může vás utěšit, že v tom určitě nejste sami. Balení zavazadel a cestovní horečka přináší člověku skoro stejný stres, jako rozchod. Jak si sbalit své věci nejefektivněji a na nic nezapomenout? Tuhle otázku si pokládám častokrát i já, a proto vám dám pár rad, jak na to.

Zachovejte chladnou hlavu

Nikdy vám nepomůže se z něčeho nadměrně stresovat, proto základní pravidlo zní: uklidněte se. Pokud budete po bytě pobíhat jako splašení, určitě na něco důležitého zapomenete. Proto je dobré si sednout, nadechnout se a v hlavně si zrekapitulovat, kam vlastně jedete, co tam budete dělat, jaké má být počasí a jaký je váš limit na zavazadlo. Je jasné, že k balení budete přistupovat jinak, když pojedete na čtrnáct dnů nebo pouze na tři, ale i tak bude dobré, když doma nezapomenete třeba nabíječku na telefon.

Napsat si seznam

Je dobré balit vždy podle seznamu. Pokud cestujete často, nachystejte si nějaký základní univerzální seznam (kosmetika, doklady, léky). Tyto věci potřebujete jak na hory, tak k moři. Pak už jen můžete dopisovat další věci. Seznam je zárukou toho, že na nic nezapomenete. Pokud máte strach z toho, že seznam obsahuje opravdu hodně položek, můžete si věci rozložit na postel a důkladně ještě promyslet, jestli opravdu potřebujete čtvery boty. Pamatujte si, že se vždy lépe cestuje levně a šťastně s lehkým kufrem, než narvaným k prasknutí.

Jak je to s počtem zavazadel?

Čím míň, tím líp. Toto je základní pravidlo pro cestování. Pokud si jednou pořídíte velký kufr na kolečkách, nebudete chtít nic jiného. Přijatelné je ještě příruční zavazadlo, kabelka nebo batoh. Mobilita je důležitá a pokud budete mít půl hodiny do odletu letadla, určitě nebudete chtít utíkat přes celé letiště s cestovní taškou na zádech.

Buďte optimisté

Taky patříte k těm lidem, kteří mají na dovolenou k moři zabalenou pomalu zimní bundu (kdyby náhodou bylo chladněji)? Základní pravidlo zní: nebalte se na nejhorší možný scénář, ale na ten nejlepší. Jedinou výjimkou je samozřejmě lékárnička. Nejdřív se zaměříme na kosmetiku. Vážně si myslíte, že v zahraničí nepoužívají sprchový gel? Pokud chcete ušetřit místo, nakupte si kosmetiku až v místě pobytu. Zase samozřejmě záleží na tom, kam jedete, něco jiného je, když letíte třeba do Afriky. Na cesty berte jen pohodlné oblečení, pak budete litovat, že vás bolí nohy nebo vám není teplo.

Jak si svůj kufr poznat?

Pokud se rozhodnete cestovat letadlem, nejhorší je, si svůj kufr poznat. Uvažte na něj mašli nebo ho zabalte do barevné fólie. Dobrou vychytávkou je i třeba barevná izolepa, je skladná a můžete ji dát i do příručního zavazadla. Určitě nezapomeňte vyplnit adresu na kufru v případě ztráty. Není nic horšího, než doletět do nové země a zjistit, že je váš kufr na druhé straně světa.