Cestování

Kam se vydat v létě? Česko je jasná volba

Kam se vydat v létě? Česko je jasná volba

Taky vždycky na jaře přemýšlíte, kam se vydat na dovolenou? Už vám dochází všechny nápady a štve vás vysoká cena zahraničních zájezdů? Ani se nedivím, určitě nebudete sami. Navíc, bezpečných míst, kam vycestovat rapidně ubývá.

V posledních letech bylo trendem cestování. Cestovat kamkoliv, ať to stojí cokoliv, hlavně nebýt v Česku. Tato myšlenka je naprosto pochopitelná, byla ovlivněna dobou, ale proč se neustále hnát nějak jinam, když vlastně ani pořádně neznáte Českou republiku? Máme tady nespočet neuvěřitelně krásných míst, která opravdu stojí za to vidět. Ano, bohužel nejsme přímořský stát a budete se muset spokojit s koupáním v bazénu nebo nějaké vodní nádrži, ale aspoň vás nebude štípat sůl do očí.

Jaké jsou výhody cestování po Česku? Je jich hned několik. Tím podstatným jsou finance. Nebudete muset měnit peníze a kupovat dětem v zahraničí zmrzlinu za 2 eura. Je jasné, že pokud se vydáte například do Českého Krumlova do toho nejluxusnějšího hotelu, zaplatíte dardu, ale celkově je ubytování v České republice levnější než v zahraničí. Dokonce si můžete dovolit i večeři v restauraci, zatímco v zahraničí si dáte v restauraci maximálně kávu. Nebudete se muset trmácet 8 hodin v autobusu nebo letadle. Budete všem rozumět a můžete se seznámit. Výhod je nespočet a jaká místa stojí za to vidět?

Nejlepší místa v České republice

Lipno

Pokud hledáte místo pro rodinou dovolenou nebo si chcete užít vodní sporty, určitě se vydejte na Lipno. Najde se zde zábava pro každého. Neuvěřitelně nádherné místo a zároveň srovnatelné se zahraničním je Marina Lipno. Užít si můžete od Slide land bobové dráhy, až po Stezku korunami stromů, která je naprosto neuvěřitelná. Příroda, kultura, vše stojí za to.

Český Krumlov

Pokud chcete vyrazit za kulturou, udělejte si výlet do Českého Krumlova. Celý historický komplex je zapsán do Seznamu památek světové kulturního dědictví UNESCO. Hrad a zámek, který je dominantou Českého Krumlova je výjimečný svou architektonickou úrovní, kulturní tradicí i rozlohou. Pokud chcete přidat trochu adranalinu, celý Český Krumlov je sjízdný na po Vltavě. Uvidíte město úplně z jiné perspektivy.

Zoo Lešná

Nikdo ani neví, že ZOO v ČR jsou velice světově uznávané. Už jste byli v Lešné? Jestli ne, tak je to opravdu velká chyba. ZOO se nachází ve Zlínském kraji a je to nejnavštěvovanější místo u nás. Celý komplex je rozdělen podle kontinentů, ve kterých zvířata žijí, což je velice zajímavé a v jeden prázdninový den můžete se svými dětmi procestovat celý svět. Pokud jste milovníkem zámku, určitě nevynechejte ten v Lešné, můžete si zároveň dopřát chvilku relaxu v nádherném zámeckém parku.

Lednicko-valtický areál

Tak tady jestli někdo nebyl, udělal tu největší chybu. Podle mého názoru je toto místo jedním z nejhezčích míst v České republice. Čeká vás nádherná procházka nebo projížďka po pohádkovém areálu. Najdete zde výstavu dravců a v zámeckém areálu můžete pozorovat stromy a floru z celého světa. Určitě navštivte minaret, lednický skleník, akvadukt a nejstarší gologický útvar Panskou skálu. Výlet pak můžete zakončit dobrým jídlem v místních restauracích

Jak si chytře a rychle sbalit na cesty?

Jak si chytře a rychle sbalit na cesty?

Je to celkem paradox, na dovolenou a chvíle volna strávené s přáteli a rodinou se těšíme skoro celý pracovní rok, ale když přijde na ono balení zavazadel, jsou to častokrát muka. Taky je pro vás balení tak trochu noční můra? Pokud ano, může vás utěšit, že v tom určitě nejste sami. Balení zavazadel a cestovní horečka přináší člověku skoro stejný stres, jako rozchod. Jak si sbalit své věci nejefektivněji a na nic nezapomenout? Tuhle otázku si pokládám častokrát i já, a proto vám dám pár rad, jak na to.

Zachovejte chladnou hlavu

Nikdy vám nepomůže se z něčeho nadměrně stresovat, proto základní pravidlo zní: uklidněte se. Pokud budete po bytě pobíhat jako splašení, určitě na něco důležitého zapomenete. Proto je dobré si sednout, nadechnout se a v hlavně si zrekapitulovat, kam vlastně jedete, co tam budete dělat, jaké má být počasí a jaký je váš limit na zavazadlo. Je jasné, že k balení budete přistupovat jinak, když pojedete na čtrnáct dnů nebo pouze na tři, ale i tak bude dobré, když doma nezapomenete třeba nabíječku na telefon.

Napsat si seznam

Je dobré balit vždy podle seznamu. Pokud cestujete často, nachystejte si nějaký základní univerzální seznam (kosmetika, doklady, léky). Tyto věci potřebujete jak na hory, tak k moři. Pak už jen můžete dopisovat další věci. Seznam je zárukou toho, že na nic nezapomenete. Pokud máte strach z toho, že seznam obsahuje opravdu hodně položek, můžete si věci rozložit na postel a důkladně ještě promyslet, jestli opravdu potřebujete čtvery boty. Pamatujte si, že se vždy lépe cestuje levně a šťastně s lehkým kufrem, než narvaným k prasknutí.

Jak je to s počtem zavazadel?

Čím míň, tím líp. Toto je základní pravidlo pro cestování. Pokud si jednou pořídíte velký kufr na kolečkách, nebudete chtít nic jiného. Přijatelné je ještě příruční zavazadlo, kabelka nebo batoh. Mobilita je důležitá a pokud budete mít půl hodiny do odletu letadla, určitě nebudete chtít utíkat přes celé letiště s cestovní taškou na zádech.

Buďte optimisté

Taky patříte k těm lidem, kteří mají na dovolenou k moři zabalenou pomalu zimní bundu (kdyby náhodou bylo chladněji)? Základní pravidlo zní: nebalte se na nejhorší možný scénář, ale na ten nejlepší. Jedinou výjimkou je samozřejmě lékárnička. Nejdřív se zaměříme na kosmetiku. Vážně si myslíte, že v zahraničí nepoužívají sprchový gel? Pokud chcete ušetřit místo, nakupte si kosmetiku až v místě pobytu. Zase samozřejmě záleží na tom, kam jedete, něco jiného je, když letíte třeba do Afriky. Na cesty berte jen pohodlné oblečení, pak budete litovat, že vás bolí nohy nebo vám není teplo.

Jak si svůj kufr poznat?

Pokud se rozhodnete cestovat letadlem, nejhorší je, si svůj kufr poznat. Uvažte na něj mašli nebo ho zabalte do barevné fólie. Dobrou vychytávkou je i třeba barevná izolepa, je skladná a můžete ji dát i do příručního zavazadla. Určitě nezapomeňte vyplnit adresu na kufru v případě ztráty. Není nic horšího, než doletět do nové země a zjistit, že je váš kufr na druhé straně světa.